Protokoł Nr XXV/09
sesji Rady Gminy Narewka odbytej w dniu 4 września 2009 r.
w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Narewka, ul. Białowieska 1
Obecni radni:
1. Niedźwiedź Andrzej - zam. Kapitańszczyzna
2. Gryc Mieczysław - zam. Narewka
3. Kisła Krystyna - zam. Narewka
4. Ciełuszecki Jan - zam. Lewkowo Nowe
5. Drewnowski Jan - zam. Mikłaszewo
6. Drozd Jerzy - zam. Narewka
7. Krasnopolski Mirosław - zam. Narewka
8. Kulesza Sławomir - zam. Siemianówka
9. Leoniewski Mirosław - zam. Mikłaszewo
10. Łuksza Jerzy - zam. Olchówka
11. Matysiuk Radosław Paweł - zam. Siemianówka
12. Ptaszyńska Iwona - zam. Cieremki
13. Radziwoniuk Władysław - zam. Świnoroje
14. Suchodoła Jan - zam. Tarnopol
Radny nieobecny usprawiedliwiony:
1. Rowiński Jerzy - zam. Lewkowo Stare
W sesji ponadto udział wzięli:
1. Pawilcz Mikołaj - Wójt Gminy
2. Ługowoj Jerzy - Z-ca N-czego N-ctwa Browsk
3. Kulbacki Mirosław - Radny Rady Powiatu
4. Skiepko Andrzej - Radny Rady Powiatu
5. Bołbot Aleksander - Z-ca Dyrektora BPN
6. Lewsza Maria - Dyrektor Zespołu Szkół
7. Karpiuk Jadwiga - Redaktor Gazety „Nad Narewką”
8. Rejent Włodzimierz - Sołtys sołectwa Eliaszuki
9. Kiczkaluk Włodzimierz - Sołtys sołectwa Grodzisk
10. Romańczuk Anatol - Sołtys sołectwa Guszczewina
11. Dobrzyński Mirosław - Sołtys sołectwa Janowo
12. Chodakowski Włodzimierz - Sołtys sołectwa Krynica
13. Wojciechowski Jan - Sołtys sołectwa Leśna
14. Charkiewicz Tomasz - Sołtys sołectwa Lewkowo Stare
15. Marczuk Jan - Sołtys sołectwa Nowe Masiewo
16. Łuksza Helena - Sołtys sołectwa Michnówka
17. Trusiewicz Mirosława - Sołtys sołectwa Mikłaszewo
18. Wasilczyk Jerzy - Sołtys sołectwa Narewka
19. Karpiuk Waldemar - Sołtys sołectwa Ochrymy
20. Łuksza Jerzy - Sołtys sołectwa Olchówka
21. Wróblewski Aleksy - Sołtys sołectwa Planta
22. Suchodoła Witalis - Sołtys sołectwa Podlewkowie
23. Grzybek Halina - Sołtys sołectwa Skupowo
24. Trusiewicz Halina - Sołtys sołectwa Tarnopol
25. Wierzchowska Halina - Sołtys sołectwa Zabłotczyzna
Obrady XXV sesji Rady Gminy otworzył o godz. 10,00 Przewodniczący Rady Gminy Pan Andrzej Niedźwiedź, który przewodniczył obradom.
Po powitaniu zebranych i stwierdzeniu prawomocności obrad /w sesji uczestniczy 14 radnych, co stanowi kworum do podejmowania prawomocnych uchwał/ przewodniczący Rady Gminy przedstawił porządek obrad XXV sesji.
Zabierając w tym momencie głos Pan Jan Ciełuszecki – radny ze wsi Lewkowo Nowe mówił, iż w projekcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przyjęcie darowizny, jako podstawę prawną podano art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy o samorządzie gminnym, a w tej ustawie nie ma kolejnych po 15 punktów. Stwierdził, iż wszystkie projekty uchwał przedstawiane na sesjach Rady Gminy powinny być akceptowane przez radcę prawnego.
Do przedstawionego porządku dziennego radni żadnych uwag, ani propozycji jego zmiany nie zgłosili.
Porządek obrad XXV sesji Rady Gminy przedstawia się następująco:
3. Wręczenie nagród laureatom konkursu na najestetyczniej urządzoną posesję i zagrodę.
4. Wręczenie nagrody dla hodowcy koni.
5. Informacja o realizacji budżetu gminy w I półroczu 2009 r.
6. Funkcjonowanie Zespołu Szkół w Narewce.
7. Zmiany w budżecie gminy na 2009 r.
8. Dyskusja w sprawie powiększenia BPN.
9. Powzięcie uchwał w sprawach:
- sprzedaży nieruchomości,
- zwolnienia Dyrektora Zespołu Szkół w Narewce z obowiązku realizacji tygodniowego wymiaru godzin zajęć w roku szkolnym 2009 – 2010,
- przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
- wyrażenia zgody na przyjęcie darowizny,
- szczegółowych zasad przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze, zasad zwalniania od opłat i trybu ich pobierania,
- udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Hajnowskiemu.
10. Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy w okresie między XXIV a XXV sesją Rady Gminy.
Przewodniczący Rady Gminy Pan Andrzej Niedźwiedź zwrócił się do radnych z pytaniem, czy mają jakieś uwagi do protokołu z XXIV sesji Rady Gminy.
Do protokołu z XXIV sesji Rady Gminy radni żadnych uwag nie zgłosili i w zarządzonym przez przewodniczącego obrad głosowaniu 14 głosami – za, go przyjęli.
1. Pan Jerzy Drozd – radny zam. w Narewce wnosił o wstawienie przepustu na drodze Zabłotczyzna – Skupowo /przez Lidzimo/ i naprawę jej oraz podsypanie drogi na Nowym Skupowie, gdzie stoją kałuże i poszerzenie tej drogi. Poinformował, iż samochody wywożące drewno z lasu zniszczyły drogę przez las ze Skupowa do Bernackiego Mostu i wnosił o jej naprawę przez Nadleśnictwo Browsk. Podziękował za ustawienie kontenera na śmieci w Skupowie /pod lasem/.
2. Pan Jerzy Ługowoj – Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Browsk odnosząc się do wniosku przedmówcy o naprawę drogi Skupowo – Bernacki M Most /przez las/ poinformował, iż Nadleśnictwo będzie żądać naprawy tej drogi od przewoźnika, który ją zniszczył.
3. Pan Jan Ciełuszecki – radny ze wsi Lewkowo Nowe podziękował za remont przystanków PKS oraz poinformował, iż zrealizowany został jego wniosek o zapraszanie zespołów z Gródka na imprezy kulturalne organizowane na terenie naszej gminy i „Jesienny Liść” był zaproszony i był obecny na festynie w Lewkowie Starym.
Do punktu 3 – wręczenie nagród laureatom konkursu „na najestetyczniej urządzoną posesję i zagrodę”.
Zabierając głos w tym punkcie porządku obrad Pan Jan Ciełuszecki – przewodniczący komisji konkursowej odczytał protokół z podsumowania konkursu „na najestetyczniej urządzoną posesję i zagrodę wiejską 2009 w Gminie Narewka” sporządzony przez członków komisji 16 lipca 2009 roku.
/ kserokopia protokołu – zał. Nr 1 – w załączeniu/
Pan Mikołaj Pawilcz – Wójt Gminy pogratulował zwycięzcom konkursu i podziękował za ich trud włożony w wygląd posesji, zagrody. Podkreślił, że piękne zagrody, ogrody i posesje cieszą oko zarówno naszych mieszkańców jak i osób przyjezdnych. Podziękował członkom komisji za pracę i wyraził nadzieję, że w roku przyszłym jeszcze więcej osób przystąpi do konkursu. Pan Wójt wspólnie z panem Przewodniczącym Rady Gminy wręczyli laureatom konkursu nagrody pieniężne. Nagrody odebrali:
Za udział w wystawie konia Pan Mikołaj Pawilcz – Wójt Gminy i Pan Andrzej Niedźwiedź – Przewodniczący Rady Gminy wręczyli Panu Jerzemu Skiepko ze wsi Zabrody – hodowcy koni nagrodę rzeczową i podziękowanie na piśmie.
Nikt z zebranych nie zabrał głosu w sprawie realizacji budżetu gminy w I półroczu 2009 r.
Rada Gminy bez uwag jednomyślnie przyjęła informację o realizacji budżetu.
O funkcjonowaniu Zespołu Szkół w Narewce poinformowała Pani Maria Lewsza – Dyrektor Zespołu Szkół w Narewce, po udzieleniu jej głosu przez przewodniczącego obrad. Pani Dyrektor przedstawiła informację o przygotowaniu Zespołu Szkół w Narewce do rozpoczęcia roku szkolnego 2009/2010. /informacja – zał. Nr 4 w załączeniu/
1. Pan Mikołaj Pawilcz – Wójt Gminy, który w uzupełnieniu przedstawionej informacji poinformował, iż do szkoły dowożonych jest 185 uczniów. W okresie od 1 września do końca br. 1 trasę tj. Masiewo – Olchówka – Gruszki – Guszczewina obsługuje Oktobus. Jest to wynikiem choroby kierowcy autobusu. Poinformował również, iż oprócz Klubu Przedszkolaka w Narewce jest też Klub Przedszkolaka w Lewkowie Starym. Jest tam mniej dzieci 5 letnich, a więcej młodszych. Przy klubie jest urządzony plac zabaw.
2. Pan Andrzej Niedźwiedź – Przewodniczący Rady Gminy pogratulował Pani dyrektor Zespołu Szkół bardzo dobrego wyniku wizytacji.
3. Pan Jerzy Drozd – radny zam. w Narewce proponował wybudować przy Zespole Szkół w Narewce basen.
4. Pan Mikołaj Pawilcz – Wójt Gminy odnosząc się do głosu przedmowcy stwierdził, iż sama budowa basenu nie byłaby takim problemem natury ekonomicznej jak jego utrzymanie. Nawet miasto Bielsk Podlaski, z którego basenu korzysta wiele osób /dzieci, młodzieży/ z okolicznych miast i gmin ponosi wysokie koszty na utrzymanie basenu. W naszych warunkach utrzymanie basenu byłoby bardzo kosztowne dla budżetu gminy.
Rada Gminy przyjęła informację o funkcjonowaniu Zespołu Szkół w Narewce.
Przewodniczący obrad udzielił głosu Panu Wójtowi Gminy w celu przedstawienia propozycji zmian w budżecie gminy na 2009 r.
W dyskusji głos zabrali:
1. Pan Sławomir Kulesza – radny ze wsi Siemianówka pytał, czy planowana budowa sieci kanalizacyjnej w Nowej Łuce zabezpieczy w tym zakresie tereny, o przekwalifikowanie których na działki z możliwością zabudowy ubiegało się Stowarzyszenie Obrońców Własności Prywatnej. Pytał, czy zmniejszona została już strefa ochronna Zbiornika Wodnego „Siemianówka”?
2. Pan Mikołaj Pawilcz – Wójt Gminy odpowiadając na pytanie Pana radnego poinformował, iż w wykazie zadań inwestycyjnych nie ma określonego szczegółowo terenu. Jeśli chodzi o zmniejszenia strefy ochronnej Zbiornika Wodnego „Siemianówka” to jest nadzieja na zmianę rozporządzenia Wojewody w tej sprawie. Po opracowaniu walidacji przez Instytut Biologii złożony został wniosek o zmianę rozporządzenia. Zarząd Województwa lub Marszałek Województwa podejmą w tej sprawie uchwałę. Jeżeli zmienione zostanie rozporządzenie Wojewody nadany zostanie bieg uchwale intencyjnej w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Przewodniczący Rady Gminy Pan Andrzej Niedźwiedź poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2009 r.
W zarządzonym głosowaniu, w którym udział wzięło 14 radnych, Rada Gminy 14 głosami – za, 0 – przeciw, 0 – wstrzymujących się powzięła:
u c h w a ł ę Nr XXV/212/09
W dyskusji w sprawie powiększenia Białowieskiego Parku Narodowego głos zabrali:
1. Pan Mieczysław Gryc – Wiceprzewodniczący Rady Gminy, radny ze wsi Narewka mówił, że jako pierwszy zabiera głos w sprawie powiększenia BPN, gdyż uczestniczył w dwóch spotkaniach w tej sprawie z przedstawicielami Ministerstwa Środowiska. Pierwsza komisja daje /obiecuje/ pieniądze na ochronę poszerzonego parku, a nie na rozwój gminy. Środki te miałyby być wydatkowane na konkretne cele, które wyznacza Minister i służyć będą ochronie poszerzonego BPN.
2 komisja przedstawiła warianty poszerzenia Białowieskiego Parku Narodowego, ale nie było tam konkretów. Na konkretne pytania np. co z podatkiem leśnym nie było konkretnej odpowiedzi. Było obiecane, że do parku będzie można wchodzić bez przepustek. Podkreślił, iż o Puszczę Białowieską zarówno mieszkańcy jak i leśnicy dbają bardziej niż BPN. Puszcza jest naszym dziedzictwem i Lasy Państwowe robią dobrą robotę. W parku, co stwierdzono podczas wyjazdu radnych do Obrębu Ochronnego Hwoźna widać niegospodarność. Uważa, że nie można pozwolić, żeby pod płaszczykiem ochrony Puszczy doszło do jej zniszczenia. Duńczycy i Holendrzy będąc w rezerwacie byli zachwyceni wywrotami drzew pozostawionymi do gnicia, gdyż u nich nie ma czegoś takiego, ponieważ jak sami twierdzą ich na to nie stać, a czy nas na to stać? Jego zdaniem nikt nie liczy się z człowiekiem. Traktuje się go jak intruza, którego trzeba wyplenić. Może dojść do tego, że człowiek w puszczy będzie atrakcją. Uważa, że nie możemy powiedzieć kategorycznego „nie” w sprawie rozszerzenia BPN. Trzeba o tym rozmawiać, ale trzeba rozmawiać o konkretach. Nie można niszczyć puszczy, która żyje, nie należy niszczyć tego, co jest. Żyjące drzewa produkują tlen, natomiast martwe tego nie robią. Trzeba rozmawiać z Ministrem Środowiska i domagać się środków na rozwój gminy. Jeśli dla Łukojla nie pozwolono /szum medialny/ inwestować na terenie naszej gminy – kilkanaście kilometrów od BPN to po poszerzeniu parku nie będzie można nic wybudować.
2. Pan Mikołaj Pawilcz – Wójt Gminy mówił, iż zamiar poszerzenia BPN funkcjonuje od ok. 20 lat. Obecne działania w tym zakresie związane są z inicjatywą Ministra Środowiska. Pan Minister zadeklarował w Białowieży poszerzenie BPN o 20 tys. ha. Powołane zostały 2 zespoły i odbyło się 2 spotkania w tej sprawie.
1 zespół jest do rozdziału 100 mln. zł z NFOŚ i GW dla 9 gmin i Starostwa Powiatowego.
2 zespół zajmuje się terytorialnym zasięgiem powiększenia parku. Jedna propozycja powiększenia BPN to o 5 leśnictw / Pasieki, Łańczyno, Olchówka, Świnoroje, Janowo/ z Nadleśnictwa Browsk i całe Nadleśnictwo Białowieża.
Druga propozycja to o całe Nadleśnictwo Białowieża, z Nadleśnictwa Hajnówka ponad 10 tys. ha i 1.140 ha z Nadleśnictwa Browsk / rezerwaty i lasy naturalne Puszczy Białowieskiej/. Samorządy mogą zaproponować swoje wersje poszerzenia parku i nie musi to być powiększenie ogółem o 20 tys. ha. Samorządy mogą w tej sprawie wypowiedzieć się do 15 września br. Zostały radnym przesłane materiały w sprawie powiększenia parku. Materiały te skromnie opisują rzeczywistość. Nic się w nich nie wspomina np. o otulinie i po poszerzeniu parku może być problem dla gospodarstw rolnych i działalności inwestycyjnej. Dla Gminy Narewka najlepsza byłaby wersja druga, ale możemy też przedstawić własną wersję.
Podpisana z Ministrem Środowiska w 1996 r. umowa ma wartość makulatury. Żadne zadanie, po poszerzeniu parku, nie zostało sfinansowane, a dzisiejszy minister odżegnuje się od tej sprawy.
Minister Środowiska za pomocą poczty kurierskiej doręczył mieszkańcom list w sprawie poszerzenia BPN. W ulotce Mity i prawdy o poszerzeniu parku nie ma prawdy, są tylko mity. Poczynione zostaną starania, aby skontaktować się z autorem tej ulotki i wykazać, ile jest w niej prawdy.
Pan Wójt uważa, że jeszcze przed wydaniem rozporządzenia o powiększeniu BPN trzeba rozmawiać o tym, czego oczekujemy w zamian i o zabezpieczeniach formalno-prawnych. Białowieski Program Rozwoju powinien być programem rządowym z włączeniem Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Pracy.
Nic nie mówi się o gazociągu – nośniku energii. Wsparcia oczekują też biznesmeni, osoby prowadzące działalność gospodarczą. Żadnych środków nie przewiduje się też na działalność usługowo – handlowo – turystyczną. Może być też tak, że po uzyskaniu przez gminę środków z Programu nie będą dofinansowywane zadania z innych programów. Problemem może być również udział własny gminy w poszczególnych zadaniach i dlatego też powinien być zapis o zaangażowaniu w realizację Programu środków RPO oraz WFOŚ i GW na uzupełnienie wkładów własnych gminy. Sugerował, żeby najpierw mówić o potrzebie zabezpieczenia, gwarancji programu rządowego, a nie programu Ministra i ustalić szczegóły, gdyż pewne deklaracje Pana Ministra są sprzeczne z ustawą. Uważa, że powinny być szersze gwarancje ze strony rządowej dla gmin, samorządów.
3. Pan Andrzej Skiepko – radny Rady Powiatu w kontekście wypowiedzi Pana Wójta stwierdził, iż mówi się o wielkiej debacie społecznej na temat poszerzenia granic BPN, a leśnicy nie mogą się na ten temat wypowiadać. Jego zdaniem stan w lasach Puszczy Białowieskiej jest rewelacyjny. Drewno jest pozyskiwane, ale są nasadzenia i biomasy przybywa. Uważa, że bardzo ważny w tej sprawie byłby głos leśników, ale nikt z nich się nie wypowiada.
Jego zdaniem ulotka skierowana do mieszkańców obraża ich, wskazuje, że nie są światli potrzeby ochrony puszczy, a mieszkańcy wiedzą jak powinna wyglądać ochrona przyrody. Dla Gminy Narewka najkorzystniejsza jest 2 wersja rozszerzenia BPN. W debacie nt. rozszerzenia parku nie wspomina się o drodze wojewódzkiej Nr 687 i do Białowieży. Stan dróg jest zły, a nie można uzyskać środków z programu na modernizację. Droga do Białowieży jest wąska, dochodzi tam do wypadków drogowych z tego tytułu i gdyby nawet w przyszłości były środki nie byłoby zgody na poszerzenie. Ekolodzy by na to nie pozwolili. Mówił, iż są głosy /m.in. znajomych /z różnych stron Polski, że na Białowieski Program Rozwoju jest dużo środków, a my nie umiemy ich skonsumować.
4. Pan Jerzy Ługowoj – Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Browsk w Gruszkach potwierdził, iż leśnicy nie powinni wypowiadać się w sprawie powiększenia BPN.
5. Pan Sławomir Kulesza – radny ze wsi Siemianówka mówił, iż z puszczy korzysta, a lasy są dorobkiem i bogactwem nas wszystkich. Obecny stan puszczy to zasługa poprzednich pokoleń mieszkańców, leśników i ludzi obecnie tu mieszkających. Wszelkie poczynania są dla dobra przyrody i puszczy. Mieszkańcy uczestniczyli i uczestniczą zarówno w nasadzeniach drzew, jaki i wycince. Mieszkańcy nigdy nie robili „wrednej roboty” w stosunku do lasu i puszczy. Na obchodach 370 lecia Narewki abp Miron podkreślił, iż to właśnie właściwa gospodarka przyrodą, lasem dała taki efekt, stan Puszczy Białowieskiej jaki mamy. Puszcza Białowieska to dorobek nas wszystkich, dorobek ojczyzny.
Przesłany materiał konsultował z leśnikami, nauczycielami i innymi mieszkańcami gminy. Zdania są różne. Najwięcej jest obaw, że są to tylko obietnice, nigdzie nie ma gwarancji, że będą w ramach Programu środki. W 1996 r. przedstawiciele gminy podpisali porozumienie i nie było żadnych obiecanych środków. Pytał, gdzie są pieniądze z tamtych obietnic i czy teraz będzie tak samo? Uważa, że zobowiązania poprzedniego Ministra powinny być realizowane przez kolejnego ministra i powinna być udzielona odpowiedź, dlaczego nie wywiązano się z zapisów porozumienia. Za środki, które obiecano mogły być realizowane zadania związane z ochroną środowiska. Uważa, że teraz powinniśmy rozmawiać na temat poszerzenia BPN, ale o konkretach.
Mieszkańcy gminy chcieliby skorzystać z częściowo umarzalnych /np. w 50 %/ kredytów na termomodernizację, ocieplanie budynków mieszkalnych, na instalację kolektorów słonecznych. Jego zdaniem to zadanie trzeba ująć w naszej propozycji – stanowisku przedkładanym do Ministra Środowiska.
6. Pan Mikołaj Pawilcz – Wójt Gminy mówił, iż problemy i szczegóły, o których mówi się dzisiaj będą ujęte w stanowisku Rady Gminy. Pytał, czy nie sugerować poszerzenia parku etapami np. o 1 tys. ha i po 2 latach, jeśli strona rządowa wywiąże się z umowy następny tysiąc ha. Uważa, ze przeznaczanie niedużych fragmentów Puszczy Białowieskiej pod park byłoby dobrym rozwiązaniem gwarantującym uzyskanie środków i wywiązywaniem się z umowy – Programu. W przypadku zezwolenia na rozszerzenie parku na całości proponowanego terenu może skutkować, tak jak i w 1996 r. nie wywiązaniem się z umowy.
Jego zdaniem przeznaczenie 5 leśnictw to za wiele. Mówił, iż w materiałach z Ministerstwa Środowiska wieś Świnoroje wraz z drogą wojewódzką jest w proponowanym obszarze poszerzenia parku. Prosił o wypowiadanie się nt. poszerzenia parku i czego powinniśmy oczekiwać w związku z tym.
7. Pan Andrzej Niedźwiedź – Przewodniczący Rady Gminy poinformował, iż na pytanie zadane na spotkaniu w sprawie powiększenia BPN o pomoc dla osób zajmujących się agroturystyką uzyskał odpowiedź, że na to środków nie będzie, a na pytanie mu postawione, w czym jest największy problem, żeby przegłosować powiększenie parku odpowiedział, że w braku zaufania. Uważa, że trzeba najpierw uzyskać środki a później wyrazić zgodę na powiększenie parku. Mówił, iż zgodnie z informacją Pana Czajkowskiego środków unijnych na realizacje programu nie będzie. Będzie 100 mln zł do podziału z
NFOŚ i GW.
8. Pan Mikołaj Pawilcz – Wójt Gminy poinformował, iż wszystkie nasze zadania /na kwotę 34,7 mln zł/ są ujęte w programie NFOŚ i GW. Mówił, iż w obrębie Hwoźna było pozyskiwane i sprzedawane drewno. W pewnym momencie tego zaniechano, a jest to możliwe, gdyż pomysły, rozwiązania dyrektora parku akceptuje Rada Parku.
9. Pan Aleksander Bołbot – Zastępca Dyrektora BPN w nawiązaniu do głosu Pana Wójta poinformował, iż głównym dokumentem określającym, co można robić w parku jest plan ochrony na 20 lat. Określa on wszelkie zadania. Gdy nie ma takiego planu, są plany roczne. O tym, co można robić w parku decyduje dyrektor. Rada Naukowa tylko opiniuje. Zadania do planu tworzy się z priorytetów. Jeśli są jakieś zagrożenia park stosuje takie same metody jak Lasy Państwowe. Projekt planu ochrony BPN jest w opracowaniu. Będzie on umieszczony na stronie internetowej i każdy będzie mógł zgłosić do niego uwagi. Duży udział w tworzeniu planu mają Rady Gmin.
10. Pan Mieczysław Gryc – Wiceprzewodniczący Rady Gminy, radny ze wsi Narewka pytał Pana Zastępcę Dyrektora BPN, czy BPN widzi zagrożenie puszczy w działaniach leśników?
11. Pan Aleksander Bołbot – Zastępca Dyrektora BPN mówił, iż cenność BPN to nie tylko drzewostan, ale też martwe drewno i wszystko to, co w puszczy żyje. Mówiąc o ochronie parku nie można postrzegać tylko drzewostanu, a na pytanie czy gdyby puszczę nie objąć parkiem byłyby zagrożenia dla puszczy odpowiedzieć wprost się nie da.
12. Pan Mieczysław Gryc – radny ze wsi Narewka pytał, czy w odczuciu BPN działania Lasów Państwowych prowadzą do niszczenia puszczy?
13. Pan Aleksander Bołbot – Zastępca Dyrektora BPN odpowiadając na pytanie Pana radnego stwierdził, iż nie można na to pytanie odpowiedzieć, jeśli nie analizuje się odpowiednich działań.
14. Pan Mikołaj Pawilcz – Wójt Gminy mówił, iż na ostatniej konferencji prasowej Pana Ministra Środowiska na pytanie, co będzie, jeśli samorządy nie zgodzą się na żadną propozycję w sprawie powiększenia BPN Pan Minister odpowiedział, że w takim przypadku decyzję podejmie sam, ale co to znaczy nie wiadomo. Poinformował, że WWF stoi na stanowisku i domaga się od Pana Ministra, aby jeśli nie powiększy BPN to utworzył tu rezerwat. W sprawie powiększenia BPN codziennie na elektroniczną pocztę Urzędu Gminy trafia po kilkaset listów. Determinacja Ministra Środowiska w sprawie powiększenia BPN jest duża.
15. Pan Andrzej Skiepko – radny Rady Powiatu pytał, czy mieszkańcy Masiewa mogą kupić drewno w BPN?
16. Pan Aleksander Bołbot – Zastępca Dyrektora BPN odpowiadając na pytanie Pana radnego Rady Powiatu poinformował, iż jeśli jest drewno w BPN mieszkańcy Masiewa mogą je kupować.
17. Pan Mieczysław Gryc – radny ze wsi Narewka mówił, iż wniosków o środki z Białowieskiego Programu Rozwoju gminy z powiatu hajnowskiego złożyły znacznie więcej niż na 100 mln zł. Uważa, że środki te są wirtualne. Zagrożenie objęcia Puszczy Białowieskiej rezerwatem jest realne, ale taką decyzję można zaskarżyć do instytucji unijnych. Mówi się i tak być powinno, że to samorządy decydują o swoim terenie i nikt nie może im narzucać własnej woli.
18. Pan Andrzej Niedźwiedź – Przewodniczący Rady Gminy mówił, iż mieszkańcy naszej gminy są za ochroną puszczy, ale część prasy robi złą robotę w tym zakresie. Jego zdaniem nie należy przedstawiać mieszkańców, jako przeciwników ochrony puszczy, bo tak nie jest. To w mediach było też przedstawiane, że na Białowieski Program Rozwoju jest 200 mln zł. Stwierdził, iż samorząd Gminy Narewka jest pełen dobrej woli, ale nie chce być traktowany jak przedmiot. Chce być podmiotem w tej sprawie. /stanowisko Rady Gminy – zał. Nr 6 – w załączeniu /
O godz. 12,00 Przewodniczący Rady Gminy ogłosił przerwę w obradach, która trwała do godz. 12,15.
Wszystkie projekty uchwał w tym punkcie porządku obrad wyjaśniał, uzasadniał i przedstawiał Pan Mikołaj Pawilcz – Wójt Gminy.
Wyjaśniając projekt uchwały w sprawie sprzedaży nieruchomości Pan Wójt prosił o wykreślenie z projektu uchwały § 1, gdyż mieszkańcy wsi Siemianówka nie zgadzają się na sprzedaż nieruchomości po byłej bazie SKR w Siemianówce twierdząc, że jest to wspólnota, ale nie jest to prawdą. Jest to mienie gminy, nieruchomość była skomunalizowana, jako baza SKR.
W dyskusji głos zabrali:
1/ Pan Jerzy Drozd – radny zam. w Narewce pytał, jaka jest cena nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży?
2/ Pan Mikołaj Pawilcz – Wójt Gminy odpowiadając na pytanie Pana radnego poinformował, iż nie jest znana jeszcze cena nieruchomości proponowanych do przeznaczenia do sprzedaży, gdyż nie były one wyceniane przez rzeczoznawcę.
Przewodniczący Rady Gminy Pan Andrzej Niedźwiedź poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie sprzedaży nieruchomości /bez dotychczasowego § 1/.
W zarządzonym głosowaniu, w którym udział wzięło 14 radnych, Rada Gminy 14 głosami – za, O – przeciw, O – wstrzymujących się powzięła:
u c h w a ł ę Nr XXV/213/09
Po wyjaśnieniu przez Pana Wójta projektu uchwały w sprawie zwolnienia Dyrektora Zespołu Szkół w Narewce z obowiązku realizacji tygodniowego wymiaru godzin zajęć w roku szkolnym 2009/2010 głos zabrał Pan Jan Ciełuszecki – radny ze wsi Lewkowo Nowe, który stwierdził, iż Karta Nauczyciela dopuszcza zwolnienie dyrektora szkoły z obowiązku realizacji tygodniowego wymiaru godzin zajęć.
Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie zwolnienia Dyrektora Zespołu Szkół w Narewce z obowiązku realizacji tygodniowego wymiaru godzin zajęć w roku szkolnym 2009/2010.
W zarządzonym głosowaniu, w którym udział wzięło 14 radnych, Rada Gminy 14 głosami – za, O – przeciw, O – wstrzymujących się powzięła:
u c h w a ł ę Nr XXV/214/09
w sprawie zwolnienia Dyrektora Zespołu Szkół w Narewce z obowiązku realizacji tygodniowego wymiaru godzin zajęć w roku szkolnym 2009/2010 - stanowiącą zał. Nr 8
W zarządzonym głosowaniu, w którym udział wzięło 14 radnych, Rada Gminy 14 głosami – za, O – przeciw, O wstrzymujących się powzięła:
u c h w a ł ę Nr XXV/215/09
w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - stanowiącą zał. Nr 9
Wyjaśniając projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przyjęcie darowizny Pan Wójt wyjaśnił również /do głosu Pana Jana Ciełuszeckiego/, że w projekcie uchwały w podstawie prawnej podany jest art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy o samorządzie gminnym / stanowienie w innych sprawach zastrzeżonych ustawami do kompetencji rady gminy/ gdyż w kategorii zadań należących do wyłącznej kompetencji rady gminy / art. 18 ust. 2 pkt 1 – 14 a/ nie ma mowy o wyrażaniu przez Radę Gminy zgody na przyjęcie darowizny.
Przewodniczący Rady Gminy Pan Andrzej Niedźwiedź odczytał projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przyjęcie darowizny i poddał go pod głosowanie.
W zarządzonym głosowaniu, w którym udział wzięło 14 radnych, Rada Gminy 14 głosami – za, O – przeciw, O – wstrzymujących się powzięła:
u c h w a ł ę Nr XXV/216/09
Przewodniczący Rady Gminy Pan Andrzej Niedźwiedź poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie szczegółowych zasad przyznawania
i odpłatności za usługi opiekuńcze, zasad zwalniania od opłat i trybu ich pobierania.
W zarządzonym głosowaniu, w którym udział wzięło 14 radnych, Rada Gminy 14 głosami – za, O – przeciw, O – wstrzymujących się powzięła:
u c h w a ł ę Nr XXV/217/09
w sprawie szczegółowych zasad przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze, zasad zwalniania od opłat i trybu ich pobierania - stanowiącą zał. Nr 11
Przewodniczący obrad odczytał i poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Hajnowskiemu.
W zarządzonym głosowaniu, w którym udział wzięło 14 radnych, Rada Gminy 14 głosami – za, O – przeciw, O – wstrzymujących się powzięła:
Do punktu 10 – sprawozdanie z działalności Wójta Gminy w okresie między XXIV a XXV sesją Rady Gminy.
Przewodniczący Rady Gminy Pan Andrzej Niedźwiedź udzielił głosu Panu Mikołajowi Pawilcz – Wójtowi Gminy w celu przedstawienia sprawozdania z działalności Wójta Gminy w okresie między XXIV a XXV sesją Rady Gminy. /sprawozdanie – zał. Nr 13 – w załączeniu/
Do przedstawionego sprawozdania radni żadnych uwag nie zgłosili i jednomyślnie go przyjęli.
Odpowiedzi na wnioski i interpelacje radnych udzielił Pan Mikołaj Pawilcz – Wójt Gminy. I tak:
- jeśli jest potrzeba wstawienia przepustu na drodze „na Lidzimo” zostanie on wstawiony,
- zostanie podsypana i wyrównana równiarką droga na Nowym Skupowie.
W wolnych wnioskach Przewodniczący Rady Gminy Pan Andrzej Niedźwiedź i Wójt Gminy Pan Mikołaj Pawilcz wręczyli Panu Jerzemu Wasilczykowi – sołtysowi sołectwa Narewka, Panu Janowi Marczukowi
– sołtysowi sołectwa Nowe Masiewo, Panu Włodzimierzowi Rejentowi
– sołtysowi sołectwa Eliaszuki i Panu Mirosławowi Kulbackiemu – radnemu Rady Powiatu medale okolicznościowe z okazji 370 rocznicy Narewki, a Panu Michałowi Łuksza z Olchówki nagrodę /100 zł/ w konkursie na najestetyczniej urządzoną posesję i zagrodę.
W wolnych wnioskach głos zabrali:
1. Pani Halina Wierzchowska – sołtys sołectwa Zabłotczyzna, która poinformowała, iż zostało zarejestrowane Stowarzyszenie Agroturystyczne Puszcza Białowieska w Narewce. Podziękowała za udostępnienie stowarzyszeniu lokalu w Galerii im. Tamary Sołoniewicz w Narewce i prosiła o wsparcie i pomoc w działalności stowarzyszenia.
Podziękowała za środki z budżetu gminy na nagrody uczestnikom turnieju wsi. Poinformowała, że za środki z nagrody dla sołectwa Zabłotczyzna zastał zakupiony do świetlicy wiejskiej stół do gry w tenisa.
2. Pani Halina Trusiewicz – sołtys sołectwa Tarnopol poinformowała, iż w Tarnopolu /Kruhlik/ znak ograniczający prędkość jazdy pojazdów mechanicznych z początku drogi został przeniesiony na jej koniec. Pytała, czy można przenieść go samemu na poprzednie miejsce? Zgłosiła, iż jest osoba chętna do prowadzenia świetlicy w Tarnopolu i pytała, czy mogłaby być ona zatrudniona?
3. Pan Jan Ciełuszecki – radny ze wsi Lewkowo Nowe prosił o przesłanie do Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich wniosku o uzupełnienie ubytków w nawierzchni drogi wojewódzkiej Nr 687 na odcinku Lewkowo Nowe – Planta.
4. Pan Mieczysław Gryc – radny ze wsi Narewka wnosił o ogrodzenie posesji Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Siemianówce i zamknięcie furtki od strony świetlicy wiejskiej, gdyż ostatnie wydarzenia i zachowania miejscowej młodzieży dowodzą, że nie można zostawić otwartej furtki przy ośrodku. Wnosił o naprawę ul. Hajnowskiej w Narewce - ciąg drogi wojewódzkiej Nr 687, gdyż stan tej drogi przyczynia się do pogorszenia stanu budynków mieszkalnych /pękanie ścian/.
Proponował rozważyć możliwość jak najszybszego zainstalowania monitoringu /kamer/ w Narewce, co jest bardzo potrzebne i może przyczynić się do zmniejszenia liczby wybryków chuligańskich młodzieży. W ostatnim czasie został zbity monitor infosłupa. Wnosił o przedłużenie w weekendy do godz. 5,00 oświetlenia ulicznego w Narewce, gdyż po dyskotekach młodzież wyrządza dużo szkód, których naprawa jest bardziej kosztowna niż koszt oświetlenia ulicznego. Jeżeli na ulicach nie ma światła policyjne patrole nic nie mogą zdziałać w zakresie ochrony mienia.
5. Pan Aleksy Wróblewski – sołtys sołectwa Planta przekazał wniosek Pani Haliny Biryckiej z Planty o obcięcie gałęzi drzew przy jej posesji, które nie zostały ścięte mimo pisma Urzędu Gminy, że będzie to zrobione. Wnosił o obkoszenie pobocza drogi Grodzisk – Planta.
6. Pan Jerzy Wasilczyk – sołtys sołectwa Narewka poparł wniosek Pana Mieczysława Gryc o dłuższe świecenie oświetlenia ulicznego w weekendy w Narewce. Mówił, iż ostatnio podpalona została tablica ogłoszeń.
7. Pan Jan Wojciechowski – sołtys sołectwa Leśna poinformował, iż przepaliła się żarówka oświetlenia ulicznego w Leśnej /k. sołtysa/. Wnosił o wycięcie zakrzaczenia przydrożnego przy drogach powiatowych w Leśnej, gdzie gałęzie wystają już nad jezdnię. Stwierdził, iż w dalszym ciągu na przystanku autobusowym w Leśnej nie ma szyb w oknach.
8. Pan Jerzy Drozd – radny zam. w Narewce wnosił o wycięcie zakrzaczenia przydrożnego przy drodze wojewódzkiej w okolicy wsi Skupowo. Podziękował Pani Halinie Wierzchowskiej za ciasto, którym poczęstowała uczestników sesji.
9. Pan Jerzy Łuksza – radny ze wsi Olchówka wnosił o uzupełnienie ubytków w nawierzchni drogi powiatowej Olchówka – Masiewo i drogi Olchówka – Siemianówka. Poinformował, iż na drodze przed Siemianówką jest podmyty przepust drogowy i wnosił o jego naprawę. Pytał, czy Oktobus dowożący dzieci do szkoły będzie zabierał mieszkańców?
10. Pan Waldemar Karpiuk – sołtys sołectwa Ochrymy wnosił o wyrównanie drogi Kapitańszczyzna – Waśki / przez las/.
11. Pan Mikołaj Pawilcz – Wójt Gminy, który odnosząc się do głosów w wolnych wnioskach poinformował:
- znak ograniczenia prędkości w Tarnopolu zostanie przeniesiony na początek ulicy,
- nie ma szans, z uwagi na brak środków, zatrudnienia w roku bieżącym świetlicowej w świetlicy wiejskiej w Tarnopolu. Jest możliwość skierowania tam stażysty,
- Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Siemianówce zostanie ogrodzony. Zachowanie miejscowej młodzieży na pewno zostało źle odebrane przez młodzież z zagranicy przebywającą w ośrodku,
- wniosek o uzupełnienie ubytków w nawierzchni drogi wojewódzkiej Nr 687 na terenie gminy, w tym na odcinku Lewkowo Nowe – Planta i ul. Hajnowskiej w Narewce zostanie przesłany do Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Białymstoku. Poinformował, iż na interwencję poselską w sprawie poprawy stanu drogi udzielona została odpowiedź, że nie ma środków na jej modernizację. W związku z tym wystosowane zostało pismo do Wicemarszałka Województwa Podlaskiego o uwzględnienie w planie wydatków na 2010 r. na bieżące utrzymanie dróg wojewódzkich kwoty około 1 – 1,5 mln zł na cząstkowy remont nawierzchni asfaltowej drogi wojewódzkiej Nr 687. Mówił, iż gdyby rada gminy poprzedniej kadencji zgodziła się na przeznaczenie 100 tys. zł na opracowanie projektu stan drogi wojewódzkiej mógłby być teraz inny,
- ma być zrobiona wycena zainstalowania monitoringu w Narewce / 2 kamery stacjonarne przy GOK, 2 przy przystanku autobusowym i 1 przy skrzyżowaniu ul. Hajnowskiej z ul. Mickiewicza/ i wówczas Rada Gminy podejmie decyzję, co do monitoringu w Narewce,
- oświetlenie uliczne w Narewce już od najbliższego weekendu /sobota, niedziela/ będzie się świeciło dłużej,
- trudno jest ściąć gałęzie modrzewi przy posesji Pani Haliny Biryckiej w Plancie, a całe drzewa szkoda byłoby wycinać. Być może znajdzie się osoba, która to zrobi,
- sprawa uzupełnienia żarówki oświetlenia ulicznego w Leśnej zostanie przekazana / telefonicznie/ do Zakładu Energetycznego,
- wniosek o wycięcie zakrzaczenia przydrożnego przy drodze powiatowej w Leśnej zostanie przesłany do Zarządu Dróg Powiatowych w Hajnówce,
- wniosek o wycięcie zakrzaczenia przy drodze wojewódzkiej w okolicy wsi Skupowo zostanie przesłany do Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Białymstoku,
- wniosek o uzupełnienie ubytków w nawierzchni drogi Olchówka – Masiewo i Olchówka – Siemianówka i naprawę przepustu przed wsią Siemianówka zostanie przesłany do Zarządu Dróg Powiatowych w Hajnówce,
- Oktobus dowożący dzieci do szkoły będzie zabierał mieszkańców. Jest to autobus rejsowy,
12. Pan Andrzej Niedźwiedź – Przewodniczący Rady Gminy odczytał zaproszenie do wzięcia udziału w IV pielgrzymce do Świętej Wody.
13. Pani Krystyna Kisła – Wiceprzewodnicząca Rady Gminy odczytała list Pana Jerzego Buzka. / list -zał. Nr 14 – w załączeniu /
Po wyczerpaniu porządku dziennego Przewodniczący Rady Gminy Pan Andrzej Niedźwiedź zamknął o godz. 13,15 obrady XXV sesji Rady Gminy
i podziękował zebranym za udział.
Na tym protokół zakończono.
Protokolant: Przewodniczący Rady Gminy
Metryka strony