Protokół Nr XXVIII/09
sesji Rady Gminy Narewka odbytej w dniu 8 grudnia 2009 r. w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Narewka, ul. Białowieska 1
Obecni radni:
1. Niedźwiedź Andrzej - zam. Kapitańszczyzna
2. Gryc Mieczysław - zam. Narewka
3. Kisła Krystyna - zam. Narewka
4. Ciełuszecki Jan - zam. Lewkowo Nowe
5. Drewnowski Jan - zam. Mikłaszewo
6. Drozd Jerzy - zam. Narewka
7. Krasnopolski Mirosław - zam. Narewka
8. Kulesza Sławomir - zam. Siemianówka
9. Leoniewski Mirosław - zam. Mikłaszewo
10. Łuksza Jerzy - zam. Olchówka
11. Matysiuk Radosław Paweł - zam. Siemianówka
12. Ptaszyńska Iwona - zam. Cieremki
13. Radziwoniuk Władysław - zam. Świnoroje
14. Rowiński Jerzy - zam. Lewkowo Stare
15. Suchodoła Jan - zam. Tarnopol
1. Pawilcz Mikołaj - Wójt Gminy
2. Skiepko Andrzej - radny Rady Powiatu
3. Stulgis Anna - p.o. Dyrektora GOK
4. Lewsza Maria - Dyrektor Zespołu Szkół
5. Karpiuk Jadwiga - Redaktor Gazety „Nad Narewką”
6. Sadowski Stanisław - przedst.. Podl. Izby Rolniczej
7. Zubrycka Ilona sołtys sołectwa Babia Góra
8. Kiczkaluk Włodzimierz - sołtys sołectwa Grodzisk
9. Romańczuk Anatol - sołtys sołectwa Guszczewina
10. Dobrzyński Mirosław - sołtys sołectwa Janowo
11. Chodakowski Włodzimierz - sołtys sołectwa Krynica
12. Wojciechowski Jan - sołtys sołectwa Leśna
13. Charkiewicz Tomasz - sołtys sołectwa Lewkowo Stare.
14. Marczuk Jan - sołtys sołectwa Nowe Masiewo
15. Łuksza Helena - sołtys sołectwa Michnówka
16. Korolczuk Maria - sołtys sołectwa Nowa Łuka
17. Wasilczyk Jerzy - sołtys sołectwa Narewka
18. Karpiuk Waldemar - sołtys sołectwa Ochrymy
19. Łuksza Jerzy - sołtys sołectwa Olchówka
20. Wróblewski Aleksy - sołtys sołectwa Planta
21. Suchodoła Witalis - sołtys sołectwa Podlewkowie
22. Szymaniuk Artur - sołtys sołectwa Siemianówka
23. Grzybek Halina - sołtys sołectwa Skupowo
24. Trusiewicz Halina - sołtys sołectwa Tarnopol
Obrady XXVIII sesji Rady Gminy otworzył o godz. 10,00 Pan Andrzej Niedźwiedź – Przewodniczący Rady Gminy, który przewodniczył obradom. Po powitaniu zebranych i stwierdzeniu prawomocności obrad /w sesji uczestniczy 15 radnych/ przewodniczący Rady Gminy przedstawił porządek obrad XXVIII sesji.
Do przedstawionego porządku dziennego radni żadnych uwag ani propozycji jego zmiany nie zgłosili.
Porządek obrad XXVIII sesji Rady Gminy przedstawia się następująco:
4. Informacja o stanie realizacji zadań oświatowych na terenie gminy.
- stawek podatku od środków transportowych na 2010 r.,
- utworzenia na terenie Gminy Narewka punktów przedszkolnych – Klubów Przedszkolaka,
- sprzedaży nieruchomości,
- określenia wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych na terenie Gminy Narewka,
- przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
- ustalenia odpłatności za wywóz, składowanie i unieszkodliwianie stałych odpadów komunalnych,
- zmiany gminnego programu profilaktyki, rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii na 2009 r.
6. Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy w okresie między XXVII a XXVIII sesją Rady Gminy.
Przewodniczący Rady Gminy Pan Andrzej Niedźwiedź zwrócił się do radnych z pytaniem, czy mają jakieś uwagi do protokołu z XXVII sesji Rady Gminy?
Do protokołu z XXVII sesji Rady Gminy radni żadnych uwag nie zgłosili i w zarządzonym przez przewodniczącego obrad głosowaniu 15 głosami – za, go przyjęli.
Zabierając głos w tym punkcie porządku obrad Pan Mikołaj Pawilcz – Wójt Gminy poinformował, iż Zasłużonymi Honorowymi Dawcami Krwi z terenu naszej gminy są:
1. Pan Wasilczyk Adam zam. Narewka ul. Mickiewicza, który oddał 18150 ml krwi,
Pan Wójt podziękował Honorowym Dawcom Krwi za dzielenie się tak cennym darem, złożył życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności. Wspólnie z Przewodniczącym Rady Gminy Panem Andrzejem Niedźwiedziem wręczyli upominki /książki/. Podziękowania i życzenia odbierającym nagrody złożył również Pan Przewodniczący Rady Gminy.
W tym punkcie porządku obrad głos zabrali:
1. Pan Mieczysław Gryc – radny ze wsi Narewka, który poinformował, iż transport pracujący przy budowie Ośrodka Rekreacyjno – Kulturalnego na Starym Dworze zniszczył drogę, którą nie mogą dojechać do swoich nieruchomości właściciele działek. Prosił o naprawę drogi.
2. Pan Jerzy Drozd – radny zam. w Narewce wnosił, aby oświetlenie uliczne świeciło się rano do godz. 7,00, a wieczorem zapalało się o godz. 15,00. Wnosił o wstawienie przepustu na drodze na kolonię w Skupowie /do Pana Bińczyckiego/.
3. Pan Jan Ciełuszecki – radny ze wsi Lewkowo Nowe w imieniu mieszkańców kolonii Lewkowo Nowe podziękował Panu Wójtowi za naprawę drogi gminnej.
4. Pan Jan Suchodoła – radny ze wsi Tarnopol przekazał prośbę mieszkańców wsi Pasieki o podsypanie ulicy, gdyż samo równanie równiarką nie zdaje egzaminu. Wnosił o naprawę dróg w Tarnopolu /do Puczyńskiego/ i podsypanie i wyrównanie drogi od Waśki do Rygorowicza.
5. Pan Andrzej Niedźwiedź – Przewodniczący Rady Gminy, radny ze wsi Kapitańszczyzna podziękował za wyrównanie drogi do Wasiek. Zwrócił się do Pana Jerzego Rowińskiego – członka zarządu Ceramika Budowlana Spółka z o.o. w Lewkowie o wyrównanie drogi powiatowej od Lewkowa Starego do mostu na rz. Narewka /w kierunku Kapitańszczyzny/. Prosił Pana Wójta o zajęcie się sprawami zgłoszonymi do Urzędu Gminy przez Panią Nadzieję Zakrzewską z Narewki.
Do punktu 4 – informacja o stanie realizacji zadań oświatowych na terenie gminy.
Przewodniczący Rady Gminy Pan Andrzej Niedźwiedź udzielił głosu Panu Mikołajowi Pawilcz – Wójtowi Gminy w celu przedstawienia informacji o stanie realizacji zadań oświatowych na terenie gminy. /informacja – zał. Nr 1 – w załączeniu/
W dyskusji głos zabrali:
1. Pan Andrzej Niedźwiedź – Przewodniczący Rady Gminy, który pytał, czy uczeń upośledzony w stopniu umiarkowanym bierze udział w egzaminach i czy dużo jest takich dzieci w Zespole Szkół w Narewce w porównaniu z innymi szkołami?
2. Pani Maria Lewsza – Dyrektor Zespołu Szkół w odpowiadając na pytanie Pana Przewodniczącego Rady Gminy poinformowała, iż uczeń upośledzony w stopniu umiarkowanym jest zwolniony z egzaminów. Z roku na rok uczniów upośledzonych przybywa. Uczeń upośledzony w stopniu lekkim przystępuje do egzaminów, ale zdaje je na innym arkuszu egzaminacyjnym. Proporcja średnich wyników z egzaminów jest skacząca. Raz wyniki są lepsze, raz gorsze. Ma na to wpływ wiele czynników, nie tylko praca nauczyciela, gdyż nauczyciele pracują tak samo, a może jeszcze bardziej, gdy jest kilku uczniów słabszych. To ci uczniowie obniżają średnią wyników egzaminacyjnych. Ważną rolę odgrywa też środowisko rodzinne. Jako szkoła wyniki z egzaminów analizują, opracowują programy, a od bieżącego roku badają edukacyjną wartość dodaną. Uważa, że niższy wynik na egzaminie nie oznacza, że nauczyciele mniej pracują.
3. Pan Mikołaj Pawilcz – Wójt Gminy mówił, iż wzrost liczby uczniów z orzeczeniem jest też wynikiem działań rodziców, którzy opacznie pojmując dobro dziecka starają się o takie orzeczenia. Mówił, iż jest problem z wyegzekwowaniem obowiązku nauki do 18 roku życia. Są na terenie gminy osoby, które tego obowiązku nie realizują. Mimo wysyłanych pism do rodziców w tej sprawie, z uwagi na brak ustawowego środka przymusu, takie sytuacje się zdarzają.
4. Pan Andrzej Niedźwiedź – Przewodniczący Rady Gminy mówił, iż trudno nauczycielowi nauczyć ucznia, który nie chce się uczyć. Poinformował, iż Marszałek Województwa Podlaskiego będąc w Zespole Szkół w Narewce pogratulował obiektu szkoły i dobrego stanu jej utrzymania.
Rada Gminy przyjęła informację o stanie realizacji zadań oświatowych na terenie gminy.
Wszystkie projekty uchwał w tym punkcie porządku obrad wyjaśniał, uzasadniał i przedstawiał Pan Mikołaj Pawilcz – Wójt Gminy.
Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie stawek podatku od środków transportowych na rok 2010.
W zarządzonym głosowaniu, w którym udział wzięło 15 radnych, Rada Gminy 15 głosami – za, O – przeciw, O – wstrzymujących się powzięła:
u c h w a ł ę Nr XXVIII/229/09
w sprawie stawek podatku od środków transportowych na rok 2010 - stanowiącą zał. Nr 2
Po wyjaśnieniu przez Pana Wójta projektu uchwały w sprawie utworzenia na terenie Gminy Narewka punktów przedszkolnych – Klubów Przedszkolaka w dyskusji głos zabrali:
1. Pan Andrzej Niedźwiedź – Przewodniczący Rady Gminy, radny ze wsi Kapitańszczyzna, który pytał, czy osoby zatrudnione w Klubie Przedszkolaka po zatrudnieniu ich na podstawie Karty Nauczyciela stracą na poborach?
2. Pan Mikołaj Pawilcz – Wójt Gminy odpowiadając na pytanie Pana Przewodniczącego Rady Gminy poinformował, iż osoby zatrudnione w Klubach Przedszkolaka na poborach nie stracą.
3. Pan Jerzy Drozd – radny zam. w Narewce pytał, czy oprócz 2 pań pracujących w Klubie Przedszkola są przeszkolone w tym zakresie jeszcze inne osoby?
4. Pan Mikołaj Pawilcz – Wójt Gminy odpowiadając na pytanie Pana radnego poinformował, iż nie było takiej potrzeby, żeby szkolić jeszcze inne osoby do pracy w Klubie Przedszkolaka. W Powiatowym Urzędzie Pracy nie ma zarejestrowanym osób z wykształceniem w zakresie wychowania przedszkolnego. Klub Przedszkolaka funkcjonuje na innych zasadach niż przedszkole. Dyżury pełnią w nim rodzice dzieci uczęszczających do klubu.
Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie utworzenia na terenie gminy Narewka punktów przedszkolnych – Klubów Przedszkolaka.
W zarządzonym głosowaniu, w którym udział wzięło 15 radnych, Rada Gminy 15 głosami – za, O – przeciw, O – wstrzymujących się powzięła:
u c h w a ł ę Nr XXVIII/230/09
w sprawie utworzenia na terenie Gminy Narewka punktów przedszkolnych – Klubów Przedszkolaka - stanowiącą zał. Nr 3
Przewodniczący Rady Gminy Pan Andrzej Niedźwiedź poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie sprzedaży nieruchomości.
W zarządzonym głosowaniu, w którym udział wzięło 15 radnych, Rada Gminy 15 głosami –za, O – przeciw, O – wstrzymujących się powzięła:
u c h w a ł ę Nr XXVIII/231/09
Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie określenia wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych na terenie Gminy Narewka.
W zarządzonym głosowaniu, w którym udział wzięło 15 radnych, Rada Gminy 15 głosami – za, O – przeciw, O – wstrzymujących się powzięła:
w sprawie określenia wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych na terenie Gminy Narewka - stanowiącą zał. Nr 5
Po wyjaśnieniu przez Pana Wójta projektu uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w dyskusji głos zabrali:
1. Pan Sławomir Kulesza - radny ze wsi Siemianówka pytał, czy opracowaniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu proponowanego w projekcie uchwały zostaną objęte zabudowane już nieruchomości?
2. Pan Mikołaj Pawilcz – Wójt Gminy odpowiadając na pytanie Pana radnego poinformował, iż planowane jest objęcie opracowaniem planu całego proponowanego terenu nie wyłączając terenu zabudowanego, gdyż koszt opracowania planu nie będzie większy niż gdyby tereny zabudowane zostały wyłączone z opracowania. Ponadto właściciele działek będą mieli możliwość dalszego inwestowania na swoim terenie zgodnie z planem.
Przewodniczący Rady Gminy Pan Andrzej Niedźwiedź poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
W zarządzonym głosowaniu, w którym udział wzięło 15 radnych, Rada Gminy 15 głosami – za, O – przeciw, O – wstrzymujących się powzięła:
u c h w a ł ę Nr XXVIII/233/09
w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - stanowiącą zał. Nr 6
Zabierając głos Pan Andrzej Niedźwiedź – Przewodniczący Rady Gminy pytał, na jakim etapie załatwienia jest sprawa zmniejszenia strefy ochronnej Zbiornika Wodnego „Siemianówka”, o co ubiega się Stowarzyszenie, w skład którego wchodzą właściciele nieruchomości przy Zbiorniku?
Pan Mikołaj Pawilcz – Wójt Gminy odpowiadając na pytanie Pana przewodniczącego Rady Gminy poinformował, iż sprawa zmiany strefy ochronnej Zbiornika Wodnego Siemianówka jest w trakcie zbierania przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego odpowiedniej, potrzebnej do zmiany rozporządzenia Wojewody Podlaskiego dokumentacji. Po zebraniu dokumentacji decyzję w sprawie strefy ochronnej Zbiornika Wodnego „Siemianówka” podejmie Sejmik Województwa.
Po wyjaśnieniu przez Pana Wójta projektu uchwały w sprawie ustalenia odpłatności za wywóz, składowanie i unieszkodliwianie stałych odpadów komunalnych w dyskusji głos zabrali:
1. Pan Andrzej Niedźwiedź – Przewodniczący Rady Gminy, który proponował, żeby Komisja Budżetu i Rozwoju Gospodarczego Rady Gminy ujęła w swoim planie pracy na przyszły rok i zajęła się tematem gospodarki odpadami na terenie gminy.
2. Pan Jerzy Rowiński – radny ze wsi Lewkowo Stare stwierdził, iż gospodarka śmieciowa w naszym kraju ma się dobrze. Jest ogromne lobby producentów opakowań, naczyń jednorazowych, a gros śmieci to właśnie one tworzą. Biodegradacji ulegają po 70 latach. Jego zdaniem powinno się powrócić do opakowań szklanych, wielokrotnego użytku.
3. Pan Sławomir Kulesza – radny ze wsi Siemianówka mówił, iż do niesegregowania odpadów przez mieszkańców przyczynia się także fakt, co się zdarza, że w okresie po opróżnieniu danych pojemników we wsi są ustawione pojemniki na inne niż poprzednio rodzaje odpadów.
4. Pan Jan Suchodoła – radny ze wsi Tarnopol pytał, w jaki sposób rolnicy mogą pozbyć się folii pozostałej po belowaniu np. siana?
5. Pan Mikołaj Pawilcz – Wójt Gminy odnosząc się do głosów przedmówców poinformował, iż nie powinno być tak, że w miejsce jednych pojemników do segregacji odpadów są ustawiane pojemniki na inny rodzaj odpadów, gdyż samochód odpady zabiera na miejscu, nie wozi kontenerów na wysypisko Wykorzystana w gospodarstwie rolnym folię należy zbierać, a fakt jej posiadania zgłosić do Urzędu Gminy /p. Nr 4/. Zostanie ona odebrana z gospodarstwa.
Przewodniczący Rady Gminy Pan Andrzej Niedźwiedź poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie ustalenia odpłatności za wywóz, składowanie i unieszkodliwianie stałych odpadów komunalnych.
W zarządzonym głosowaniu, w którym udział wzięło 15 radnych, Rada Gminy 13 głosami – za, O – przeciw, 2 – wstrzymujące się powzięła:
u c h w a ł ę Nr XXVIII/234/09
w sprawie ustalenia odpłatności za wywóz, składowanie i unieszkodliwianie stałych odpadów komunalnych - stanowiącą zał. Nr 7
Po wyjaśnieniu przez Pana Wójta projektu uchwały w sprawie zmiany gminnego programu profilaktyki, rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii na 2009 r. w dyskusji głos zabrali:
1. Pan Jan Ciełuszecki – radny ze wsi Lewkowo Nowe, który stwierdził, iż na realizację gminnego programu przeznacza się dużo środków.
2. Pan Mikołaj Pawilcz – Wójt Gminy odnosząc się do głosu Pana radnego poinformował, iż środki na przeciwdziałanie alkoholizmowi i narkomanii przeznaczane są środki z wpływów za zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Środki te nie mogą być przeznaczone na inny cel.
Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie zmiany gminnego programu profilaktyki, rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii na 2009 r.
W zarządzonym głosowaniu, w którym udział wzięło 15 radnych, Rada Gminy 15 głosami – za, O – przeciw, O – wstrzymujących się powzięła:
u c h w a ł ę Nr XXVIII/235/09
w sprawie zmiany gminnego programu profilaktyki, rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii na 2009 r. - stanowiącą zał. Nr 8
Do punktu 6 – sprawozdanie z działalności Wójta Gminy w okresie między XXVII a XXVIII sesją Rady Gminy.
Przewodniczący Rady Gminy Pan Andrzej Niedźwiedź udzielił głosu Panu Mikołajowi Pawilcz – Wójtowi Gminy w celu przedstawienia sprawozdania z działalności Wójta Gminy w okresie między XXVII a XXVIII sesją Rady Gminy /sprawozdanie – zał. Nr 9 – w załączeniu/
Do przedstawionego sprawozdania radni żadnych uwag nie zgłosili i jednomyślnie je przyjęli.
Odpowiedzi na wnioski i interpelacje radnych udzielił Pan Mikołaj Pawilcz – Wójt Gminy. I tak:
- stan drogi na Starym Dworze jest wiadomy. Droga jest w złym stanie technicznym, gdyż nie zezwolono by ciężki transport pracujący przy budowie Ośrodka Rekreacyjno – Kulturalnego jeździł nowo wybudowaną drogą asfaltową. Wyznaczona została jeszcze inna droga dojazdu na budowę, a wykonawca i podwykonawca inwestycji zobowiązali się do naprawy tej drogi. Poinformowali, że codziennie po zakończeniu pracy drogę równali, ale nie zrobili tego w ostatni piątek, gdyż bardzo późno skończyli pracę i stąd problemy. Już niedługo skończą się roboty wymagające pracy ciężkiego sprzętu i problemu nie będzie. Prosił o zrozumienie sytuacji,
- oświetlenie uliczne nie będzie świecić się do godz. 7, 00, a do 6,30 i nie od 15,00, a od 15,30,
- jeżeli przepust drogowy na drodze w Skupowie /do Pana Bińczyckiego/ nie jest na terenie prywatnym zostanie wstawiony,
- zostaną naprawione drogi w Tarnopolu tj. do Puczyńskiego i Rygorowicza,
- żeby poprawić stan odcinka drogi Lewkowo Stare – Kapitańszczyzna /do mostu/ trzeba, aby w budżecie powiatu zostały na rok przyszły zaplanowane środki na opracowanie projektu budowlanego i należy wystąpić /wspólnie z naszą gminą o dofinansowanie realizacji tego zadania w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych na 2011. Radni Rady Powiatu mają zająć się tym tematem,
- Pani Zakrzewska zgłasza bardzo dużo problemów, spraw i na pewno wszystkich nie da się zrealizować.
W wolnych wnioskach głos zabrali:
1. Pan Stanisław Sadowski – przedstawiciel Podlaskiej Izby Rolniczej, który poinformował, iż pracownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Hajnówce Pan Tomasz Gwoździk przeprowadza badania i atestację opryskiwaczy i to do niego rolnicy powinni się zgłaszać w sprawie uzyskania atestu. Poinformował również, gdzie rolnicy z terenu gminy mogą sprzedać zboże.
2. Pan Mirosław Dobrzyński – sołtys sołectwa Janowo proponował, żeby kontenery KP-7 zabrać ze wsi, w których są aktualnie ustawione i ustawić je we wsiach, w których do tej pory nie było. Uważa, że niesprawiedliwe jest, że jedni mieszkańcy gminy nie płacą za odpady, a inni muszą płacić.
3. Pan Jan Marczuk – sołtys sołectwa Nowe Masiewo pytał, czy OKTOBUS do Masiewa będzie kursował tylko do końca roku, czy dłużej i czy będzie asfaltowana w 2010 r. ulica w Nowym Masiewie?
4. Pan Jerzy Wasilczyk – sołtys sołectwa Narewka wnosił o uzupełnienie ubytków w nawierzchni drogi powiatowej Lewkowo Stare – Eliaszuki. Prosił o uzupełnienie niewielkiego, lecz uciążliwego, ubytku w nawierzchni ulicy Mickiewicza w Narewce /przy jego posesji/. Potrzeba na to wiadro masy bitumicznej.
5. Pan Jan Suchodoła – radny ze wsi Tarnopol wnosił o zakupienie stołu do ping – ponga do świetlicy w Tarnopolu. Pytał jak z dopłatami do paliwa dla rolników i czy będzie ujęta w planie Starostwa Powiatowego na 2010 r. przebudowa drogi do Słobódki?
6. Pan Sławomir Kulesza – radny ze wsi Siemianówka wnosił o ujęcie w planie i naprawę, poprzez położenie asfaltu, w 2010 r. odcinka drogi powiatowej w Siemianówce tj. od Stacji PKP do połączenia z odcinkiem drogi realizowanej ze środków ZPORR / do Bobrowskiego/.
7. Pan Mikołaj Pawilcz – Wójt Gminy, który odnosząc się do głosów w wolnych wnioskach poinformował:
- kontenery z osiedla mieszkaniowego w Świnorojach mogą być zabrane i wówczas mieszkańcy osiedla nie będą musieli za ich opróżnianie płacić,
- Oktobusem do Masiewa i z Masiewa, jak wynika z informacji przewoźnika, jeżdżą praktycznie tylko dzieci. Umowa z Oktobusem będzie przedłużona do końca
utego 2010 r.,
- ulica w Nowym Masiewie nie będzie przebudowywana w 2010 r., z uwagi na dużo zobowiązań unijnych i nie będzie w budżecie gminy na to środków. Środki unijne
będą do 2013 r. i trzeba z nich korzystać, a nie realizować zadania tylko ze środków budżetu gminy,
- wniosek o uzupełnienie ubytków w nawierzchni drogi powiatowej od Lewkowa Starego do Eliaszuk zostanie przekazany do Zarządu Dróg Powiatowych,
- Urząd Gminy udostępni masę bitumiczną na uzupełnienie ubytku w nawierzchni ulicy Mickiewicza w Narewce /przy posesji Pana sołtysa/,
- stół do tenisa stołowego zostanie wstawiony do świetlicy w Tarnopolu,
- należności z tytułu dopłat do paliwa rolnikom zostały wypłacone. Do wypłaty wszystkich należności zabrakło 11 tys. zł i tyle środków na ten cel przeznaczono z
budżetu gminy,
- przebudowa drogi do Słobódki jest ujęta w planie Starostwa Powiatowego na 2010 r. Jest też ujęta /przy współfinansowaniu Gminy Narewka/ przebudowa drogi
Zabłotczyzna – Minkówka i ułożenie krawężników w Siemianówce,
- wniosek o zaasfaltowanie odcinka drogi w Siemianówce tj. od Stacji PKP do połączenia z odcinkiem drogi realizowanej ze środków ZPORR zostanie przesłany do
Zarządu Powiatu Hajnowskiego.
Pan Wójt poinformował również, iż zgodnie z uzyskaną informacją niezależnie, kto będzie Ministrem Środowiska sprawa powiększenia Białowieskiego Parku Narodowego jest aktualna. Na ostatnim spotkaniu z Panem Ministrem Środowiska Pan Minister wyraził wolę powiększenia BPN o 10 – 10,5 tys. ha, a nie jak w poprzedniej propozycji o 20 tys. ha. Była też mowa o uczestnictwie w programie mieszkańców 3 gmin tj. w zakresie dofinansowania przydomowych oczyszczalni ścieków, instalacji kolektorów słonecznych i instalacji pieców na zgazowywanie drewna. Pan Wójt zgłosił wniosek o rozszerzenie tego pakietu o dofinansowanie termomodernizacji domów i utylizacji eternitu. Nie wiadomo jeszcze, z jakich to mogłoby być środków, czy ze 100 mln zł przeznaczonych na program, czy też z dodatkowych środków. Nasza propozycja powiększenia parku na terenie naszej gminy o 3,7 tys. ha /w większości jest to teren przy granicy Państwa i rezerwat przy granicy z Nadleśnictwem Białowieża/ prawdopodobnie będzie do przyjęcia przez Pana Ministra. W najbliższym czasie w korespondencji z Ministerstwa Środowiska mają być określone gwarancje finansowe programu i przestrzenne poszerzenie BPN.
8. Pan Mirosław Dobrzyński – sołtys sołectwa Janowo w nawiązaniu do odpowiedzi Pana Wójta na jego wypowiedź odnośnie ustawienia kontenerów stwierdził, iż nie miał na myśli mieszkańców osiedla w Świnorojach, a mieszkańców wsi Stoczek i Janowo.
9. Pan Andrzej Niedźwiedź – Przewodniczący Rady Gminy mówił, iż mimo nie angażowania się w sprawy poszerzenia BPN w prasie napisano, iż „gra pierwsze skrzypce” w tym zakresie w Gminie Narewka i blokuje rozszerzenie BPN. Z tymi stwierdzeniami całkowicie się nie zgadza.
10. Pan Andrzej Skiepko – radny Rady Powiatu w swojej wypowiedzi potwierdził informację Pana Wójta, że w planach Starostwa Powiatowego jest zapis o przebudowie drogi do Słobódki, drogi Zabłotczyzna – Minkówka i ułożeniu krawężników w Siemianówce. Na posiedzeniach komisji Rady Powiatu była też mowa o dolewkach asfaltu na drogach powiatowych. Sprawę tą raz jeszcze poruszy. Zgłosi też wniosek o ujęcie w planie opracowania dokumentacji technicznej na przebudowę odcinka drogi do Lewkowa Nowego do mostu na rz. Narewka /w stronę Kapitańszczyzny/. Poinformował również, iż w kalendarzu imprez wojewódzkich ujęty jest turniej tenisowy im. Jarosława Leszczyńskiego w Lewkowie Starym i turniej piłki nożnej im. Waldemara Grudzińskiego w Narewce. Mówił, iż dobrze układa się współpraca z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Zespołem Szkół, Placówką Straży Granicznej.
11. Pan Andrzej Niedźwiedź – Przewodniczący Rady Gminy podziękował radnym Rady Powiatu za ich starania w zakresie inwestycji drogowych na drogach powiatowych na terenie gminy.
Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący Rady Gminy zamknął o godz. 12,15 obrady XXVIII sesji Rady Gminy i podziękował zebranych za udział w sesji.
Na tym protokół zakończono.
Protokolant: Przewodniczący Rady Gminy
N. Kiczkaluk Andrzej Niedźwiedź
Metryka strony