Zarządzenie Nr 201/05
Zarządzenie nr 201/05
Wójta Gminy Narewka
z dnia 06 grudnia 2005 r.
w sprawie przyjęcia Kodeksu etyki pracowników samorządowych Urzędu Gminy Narewka
Na podstawie art. 33 ust. 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142 poz. 1591, zm. Nr 23 poz. 220, Nr 62 poz. 558, Nr 113 poz. 984, Nr 153, poz. 1271, Nr 214 poz. 1806, z 2003 r. Nr 80 poz. 717, Nr , Nr 162 poz. 1568, z 2004 r. Nr 116 poz. 1203, z 2005 r. Nr 172, poz. 1441), zarządzam, co następuje:
§ 1. Przyjąć Kodeks Etyki Pracowników Samorządowych Urzędu Gminy Narewka, stanowiący załącznik Nr 1 do niniejszego zarządzenia.
§ 2. Za wprowadzenie w życie Kodeksu etyki pracowników samorzadowych czynię odpowiedzialnym Sekretarza Gminy.
§ 3. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Zalacznik Nr l
do Zarzadzenia Nr 201/05
Wójta Gminy Narewka
z dnia 06 grudnia 2005 r.
Kodeks etyki
pracowników samorzadowych
Urzedu Gminy Narewka
PREAMBULA
Celem Kodeksu jest sprecyzowanie wartości i standardów zachowania pracowników samorządowych, związanych z pełnieniem przez nich obowiązków, zebranie ich w postaci katalogu oraz poinformowanie obywateli o standardach zachowania, jakich maja prawo oczekiwac od pracowników samorzadowych.
ZASADY OGÓLNE
Artykuł 1
1. Kodeks wyznacza zasady (standardy) postepowania pracowników samorzadowych w zwiazku z wykonywaniem przez nich zadan publicznych, tj. pelnieniem sluzbypublicznej.
2. Zasady okreslone w niniejszym kodeksie winny byc stosowane przez wszystkich pracowników posiadajacych status pracownika samorzadowego, o których mowa w art. l ustawy z dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorzadowych (tekst jednolity z 2001 r. Dz. U. Nr 142, poz. 1593).
3. Pracownicy samorzadowi traktuja prace jako sluzbe publiczna, na zajmowanych stanowiskach sluza panstwu i spolecznosciom lokalnym, przestrzegaja porzadku prawnego i wykonuja powierzone zadania.
4. Normy niniejszego Kodeksu naruszaja pracownicy samorzadowi, którzy wskutek postepowania, zarówno w miejscu pracy, jak i poza nim, ryzykuja utrate zaufania niezbednego do wykonywania zadan publicznych.
ZASADY POSTEPOWANIA
Artykuł 2
Pracownicy samorzadowi pelniacy sluzbe publiczna zobowiazani sa dbac o wykonywanie zadan publicznych oraz o srodki publiczne z uwzglednieniem interesu panstwa, interesu wspólnoty samorzadowej oraz indywidualnego interesu obywateli. W szczególnosci pracownicy samorzadowi powinni przestrzegac i dzialac zgodnie z zasadami:
- praworzadnosci,
- bezstronnosci i bezinteresownosci,
- obiektywizmu,
- uczciwosci i rzetelnosci,
- odpowiedzialnosci,
- jawnosci,
- dbalosci o dobre imie urzedu i pracowników samorzadowych,
- godnego zachowania w miejscu pracy i poza nim,
- uprzejmosci i życzliwosci w kontaktach z obywatelami, zwierzchnikami, radnymi, podwladnymi i wspólpracownikami.
WYKONYW ANIE ZADAN
Artykuł 3
1. Sluzba publiczna opiera sie na zaufaniu publicznym i wymaga od pracowników samorzadowych poszanowania Konstytucji i prawa oraz stawiania interesu publicznego ponad interes osobisty. Obywatele oczekuja od pracowników samorzadowych wysokich standardów etycznych zachowan.
2. Pracownicy samorzadowi pelnia urzad w ramach prawa i dzialaja zgodnie z prawem; podejmowane przez nich rozstrzygniecia i decyzje posiadaja podstawe prawna, ich tresc jest zgodna z obowiazujacymi przepisami prawa, zawieraja uzasadnienie oraz informacje o mozliwosci zlozenia odwolania.
Artykuł 4
1. Pracownicy samorzadowi dzialaja bezstronnie i bezinteresownie.
2. Pracownicy samorzadowi nie uczestnicza w podejmowaniu decyzji, naradach, opiniowaniu lub glosowaniu w sprawach, w których maja bezposredni lub posredni interes osobisty.
3. Pracownicy samorzadowi nie wykorzystuja i nie pozwalaja na wykorzystanie powierzonych im zasobów, kadr i mienia publicznego w celach prywatnych.
4. Pracownicy samorzadowi nie podejmuja prac, ani zajec kolidujacych z pelnionymi obowiazkami sluzbowymi.
5. Pracownicy samorzadowi nie podejmuja arbitralnych decyzji, które moga miec negatywny wplyw na sytuacje obywateli oraz powstrzymuja sie od wszelkich form faworyzowania.
6. Pracownicy samorzadowi nie angazuja sie w dzialania o charakterze politycznym, nie ulegaja wplywom i naciskom politycznym, które moga prowadzic do dzialan stronniczych lub sprzecznych z interesem publicznym.
7. Pracownicy samorzadowi nie czerpia korzysci matenalnych ani osobistych (w trakcie zatrudnienia ani po jego ustaniu) z tytulu sprawowania urzedu, nie dzialaja tez w prywatnym interesie osób lub grup osób.
Artykuł 5
l. Pracownicy samorzadowi nie dopuszczaja do powstania konfliktu interesów miedzy interesem publicznym a prywatnym. W sytuacji powstania konfliktu interesów dbaja, aby zostal on rozstrzygniety na korzysc interesu publicznego.
2. Pracownicy samorzadowi korzystaja z uprawnien wylacznie dla osiagniecia celów, dla których uprawnienia te zostaly im powierzone moca odnosnych przepisów.
3. Pracownicy samorzadowi nie angazuja sie w dzialania, które zagrazaja prawidlowemu wypelnianiu obowiazków sluzbowych lub wplywaja negatywnie na obiektywizm podejmowanych decyzji.
Artykuł 6
1. Pracownicy samorzadowi wykonuja obowiazki rzetelnie, sumlenme, z szacunkiem dla innych i poczuciem godnosci wlasnej.
2. W prowadzonych sprawach równo traktuja wszystkich uczestników, nie ulegaja zadnym naciskom, nie przyjmuja zadnych zobowiazan wynikajacych z pokrewienstwa lub znajomosci, nie przyjmuja zadnych korzysci materialnych ani osobistych.
Artykuł 7
l. Pracownicy samorzadowi ponosza odpowiedzialnosc za decyzje i dzialania, nie unikajac trudnych rozstrzygniec. Zarzadzajac powierzonym majatkiem i srodkami publicznymi, winni. wykazywac nalezyta starannosc i gospodarnosc.
2. Pracownicy samorzadowi ujawniaja próby marnotrawstwa, defraudacji srodków publicznych, naduzywania wladzy lub korupcji odpowiednim instytucjom lub organom.
3. Pracownicy samorzadowi zglaszaja watpliwosci dotyczace celowosci lub legalnosci decyzji podejmowanych w urzedzie bezposredniemu przelozonemu lub w przypadku braku reakcji odpowiednim organom.
Artykuł 8
1. Pracownicy samorzadowi udostepniaja obywatelom zadanych przez nich informacji i umozliwiaja dostep do publicznych dokumentów zgodnie z zasadami okreslonymi w ustawach. Odmowa udostepnienia informacji publicznej wymaga formy pisemnej i uzasadnienia.
2. Pracownicy samorzadowi nie ujawniaja informacji poufnych ani nie wykorzystuja ich dla korzysci finansowych lub osobistych, zarówno w trakcie, jak i po zakonczeniu zatrudnienia.
Artykuł 9
1. Pracownicy samorzadowi sa zatrudniani, awansowani i wynagradzani w oparcIU o przeslanki merytoryczne; kwalifikacje i umiejetnosci zawodowe.
2. Pracownicy samorzadowi rozwijaja swoje kompetencje i wiedze zawodowa, potrzebne do wykonywania obowiazków, a urzad stwarza im po temu mozliwosci.
3. Pracownicy samorzadowi sa lojalni wobec urzedu i zwierzchników oraz gotowi do wykonywania sluzbowych polecen.
4. Pracownicy samorzadowi udzielaja obiektywnych, zgodnych z najlepsza wola i wiedza porad i opinii zwierzchnikom, wlacznie z ocena legalnosci i celowosci ich dzialan.
Artykuł 10
1. W kontaktach z obywatelami pracownicy samorzadowi zachowuja sie uprzeJmIe, sa pomocni i udzielaja odpowiedzi na skierowane do nich pytania wyczerpujaco i dokladnie.
2. Pracownicy samorzadowi dbaja o dobre stosunki miedzyludzkie, przestrzegaja zasad poprawnego zachowania, wlasciwych czlowiekowi o wysokiej kulturze osobistej, w miejscu pracy i poza nim.
ODPOWIEDZIALNOSC DYSCYPLINARNA I PORZĄDKOWA
Artykuł 11
Pracownicy samorzadowi za nieprzestrzeganie niniejszego kodeksu ponosza odpowiedzialnosc porzadkowa lub dyscyplinarna.
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
Artykuł 12
1. Pracownicy samorzadowi zobowiazani sa przestrzegac przepisów Kodeksu kierowac sie jego zasadami.
2. Kierownicy urzedów jednostek samorzadu terytorialnego upowszechniaja zasady zawarte w Kodeksie wsród podleglych im pracowników, wspólnoty samorzadowej oraz mediów, celem propagowania zawartych w nim wartosci i zasad.
Metryka strony